Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Studenci Politechniki Lwowskiej gościli przez dwa ostatnie tygodnie sierpnia na terenie rafinerii w Gdańsku. Merytoryczną opieką nad praktykami sprawowało Biuro Technologii, a podsumowano je na spotkaniu z Markiem Sokołowskim, wiceprezesem Zarządu Grupy LOTOS.

Kariera

Studenci Politechniki Lwowskiej gościli przez dwa ostatnie tygodnie sierpnia na terenie rafinerii w Gdańsku. Merytoryczną opieką nad praktykami sprawowało Biuro Technologii, a podsumowano je na spotkaniu z Markiem Sokołowskim, wiceprezesem Zarządu Grupy LOTOS.

Inicjatorem porozumienia pomiędzy Grupą LOTOS a Politechniką Lwowską jest wykładający na tej uczelni prof. Michał Bratyczak, który współpracuje również z Politechniką Gdańską. To dzięki jego staraniom w tym roku do Gdańska przyjechało 7 abiturientów (do zakończenia studiów pozostało im już tylko napisanie dyplomu) chemicznej technologii paliw i materiałów węglowych. Towarzyszył im opiekun – prof. Serhiej Pysheyev z Katedry Chemicznej Technologii Przeróbki Ropy Naftowej i Gazu.

W tym roku praktyki i staże w LOTOSIE odbyło już łącznie 127 studentów, absolwentów i uczniów. – Przyjmując praktykantów zagranicznych, musimy pamiętać o dopełnieniu wszystkich kwestii formalnych, których jest o wiele więcej niż w przypadku studentów z Polski – tłumaczy Alicja Bejmert, specjalista w Zespole ds. Procesów HR. – Tegoroczna wizyta naszych gości z Ukrainy to pierwsza praktyka odbywająca się w ramach podpisanej na 5 lat umowy z Politechniką Lwowską. Wszystko udało się zorganizować bez żadnych problemów.

Studenci-Ukraina

Opiekunem praktyk był Jan Biedroń, szef Biura Technologii Grupy LOTOS. Przy planowaniu codziennych zajęć studenci współpracowali przede wszystkim z Henrykiem Szmydem, starszym inżynierem ds. technologii. Program praktyk oparty był głównie na części praktycznej. W trakcie pobytu w Gdańsku nasi goście zobaczyli niemal wszystkie najważniejsze instalacje.

Pierwszy raz mogliśmy zwiedzić rafinerię tego typu, tak dużą i tak kompleksową – opowiada Tetiana Koval. – Z koleżanką byłyśmy też na praktykach w rafinerii w Berdiańsku, która w porównaniu z gdańską jest naprawdę malutka. Instalacje LOTOSU zrobiły na nas duże wrażenie, nigdy jeszcze czegoś takiego nie widzieliśmy. Rafineria Grupy LOTOS różni się też od tamtej pod względem technologicznym. Wszystko jest tu nowocześniejsze, jest większa automatyzacja. Bardzo się nam tu podobało.

W wolnych chwilach studenci zwiedzali Trójmiasto. Gościom z Ukrainy szczególnie spodobała się panorama z wieży Kościoła Mariackiego i nasze morze. W programie pobytu znalazły się też spotkania z polskimi studentami Politechniki Gdańskiej.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl